May 3, 2013

POMADA 4 / LAB




























POMADA 4 / LAB
sztuka / rodzina / seks / kasa | zgłoś się do 12 maja!

   
Pierwsza niezależna, nieheteronormatywna, kulturalna POMADA odbyła się w Warszawie w 2010 roku. Przez kolejne 3 lata przybyło w kraju imprez i festiwali prezentujących kulturę i sztukę LGBTQI. Odbywają się już nie tylko w największych, ale i mniejszych miejscowościach. Są coraz większe i wciąż poszerza się ich zasięg.

Dlatego podejmujemy decyzję: koniec z POMADĄ, jaką znamy.

POMADA zawsze starała się zaskakiwać, prezentować rzeczy nieoczywiste w nieopatrzony sposób. Zdajemy sobie sprawę, że tego się od nas oczekuje. W związku z tym na POMADZIE 4 nie będzie wystaw, filmów, przedstawień, performansów, warsztatów ani debat. Nic z tego, co już było.

Chcemy wrócić do korzeni, z których POMADA wyrosła. W tym roku stawiamy na kontakty, wzajemne inspiracje i wymianę idei. Zadajmy sobie pytania: po co robię, to co robię? dla kogo? jak to robię? dlaczego?

POMADA 4 przyjmie formę laboratorium, w którym będziemy badać 4 obszary tematyczne:

SZTUKA czy sztuka dzieli się tylko na dobrą i złą? czy może być słuszna lub niesłuszna? co to znaczy sztuka nieheteronormatywna? queer po polsku? gdzie są dziewczyny?
RODZINA czym jest „rodzina” dla społeczności LGBTQ? jakie tworzymy rodziny? czego się boimy, o czym marzymy?
SEKS w domu po kryjomu czy się afiszować / czym się afiszować / nienormatywne pożądania, nienormatywne techniki / seks jako broń / bezsens seksu / nie za dużo tego seksu?
KASA jakimi środkami się posłużyć? jakie działanie ma sens? jak wydatkować energię? co zrobić, żeby się nie wypalić?

Jak zawsze zapraszamy Was do współtworzenia POMADY. W tym roku decydujemy się na formułę krótkich (do 10 minut) wystąpień/prezentacji (także performatywnych i/lub multimedialnych) na jeden z wybranych tematów. Po każdym bloku porozmawiamy: prosto, szczerze, bez teoretyzowania i długich dyskusji. Czekamy na Wasze przemyślenia, refleksje, inspiracje.

Zgłoszenia tematu oraz najwyżej pięciozdaniowy opis wystąpienia prosimy wysyłać do 12 maja 2013 na adres: info@pomada.info.pl.
Wstęp dla słuchaczy będzie wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona, dlatego musicie się zarejestrować, wysyłając do dnia 20 maja 2013 maila na adres: info@pomada.info.pl (wraz z trzyzdaniowym uzasadnieniem, dlaczego chcecie wziąć udział w wydarzeniu).

POMADA 4 / LAB odbędzie się w dniach 24–26 maja 2013 w PaństwoMiasto, Andersa 29 w Warszawie.
www.panstwomiasto.pl

Do zobaczenia!

Inicjatywa POMADA
w składzie: Karol Radziszewski, Katarzyna Szustow, Agnieszka Weseli/Furja

www.pomada.info.pl

April 14, 2013

Wildness


WILDNESS TRAILER - SXSW 2012 from WILDNESS MOVIE on Vimeo.


Wildness (reż. Wu Tsang)

pokaz filmu i dyskusja: 14 kwietnia (niedziela), godz. 19.00
miejsce: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, sala przy ul. Pańskiej 3

"Wildness" to już ostatni film pokazywany w ramach tegorocznej edycji Kinomuzeum. Jest to dokumentalny portret zakorzenionego na przedmieściach Los Angeles klubu Silver Platter, będącego domem dla transseksualnej latynoamerykańskiej społeczności imigrantów. Wu Tsang porusza problem grupy ludzi wyrzuconej poza nawias społeczny, skupiającej w sobie jednostki zmuszone do emigracji społecznej i geopolitycznej z powodu ich odmienności.

Po pokazie Kinomuzeum zaprasza na finałową dyskusję z udziałem Renaty Hryciuk, Karola Radziszewskiego oraz Katarzyny Szustow.

February 12, 2013

DIK in Przekroj




















































Nostalgic memories about the first issue of DIK in the new issue of Przekroj weekly magazine.

Kombatancka historia pierwszego nowoczesnego queerowego magazynu w Polsce.

Warszawa, rok 2004. Karol Radziszewski kończy malarstwo na ASP, jest jeszcze przed oficjalnym artystycznym coming outem, ale prywatnie nie kryje się ze swoim homoseksualizmem. Jako konsumentowi kultury brakuje mu jednej rzeczy. – Pisma gejowskie dostępne na naszym rynku to była albo pornografia połączona z ogłoszeniami towarzyskimi, albo zaangażowane wydawnictwa dla działaczy – opowiada. – Brakowało mi magazynu, który nie byłby ani jednym, ani drugim. Pisma o sztuce, o męskości i homoseksualizmie. Pisma, które jest o tym, co tu i teraz w Polsce i co mnie dotyczy. Takie, w którym nie używa się słowa „gej", tylko „pedał".

February 6, 2013

DIK archive burned down

























All the DIK archive and all the works of many artists burned down last week... Karol Radziszewski (editor in chief and founder) have lost his works from the last 10 years - all the paintings, Polaroids, drawings, photographs, graphics, posters, catalogs... Here is the interview: www.obieg.pl (unfortunately in Polish only) with artists from the burned studios. Although all the copies of DIK Fagazine burned down and all the back issues won't be distributed anymore, we decided to reestablish our archive, find a new studio and organize a fundraising to continue DIK Fagazine. More info soon.


one of the photos from Karol Radziszewski's "Studio" project

January 25, 2013

FILM - TENDERLINE


















Przekazujemy apel od naszego przyjaciela, Tomka Foltyna i gorąco zachęcamy do wsparcia projektu!

FILM - TENDERLINE
dzienniki podróży, taniec, performance, antropologia

PROŚBA O WSPARCIE
Dotychczas byliśmy w stanie prowadzić projekt z własnego budżetu. Niestety postproducja wymaga większych nakładów. Dlatego też zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie. Liczy się każdy grosz, słowo, email – rozsyłanie informacji o TENDERLINE do waszych znajomych, przyjaciół, na portalach społeczościowych ( Facebook - https://www.facebook.com/tenderlinefilm ), informacja medialna (prasa, radio).

Założyliśmy kampanie internetową na www.indiegogo.com/tenderlinefilm, gdzie gromadzimy niezbędne fundusze. Zbieramy pieniądze na ukończenie filmu – potrzebne jest 6200 $.

Liczy się każda złotówka i każdy dolar, każde słowo, każdy email, każdy ruch, gest i myśl!
Wzamian za dotacje można sobie wybrać prezent od nas, tzw. PERKS po prawej stronie.

Możecie nas wesprzec bezpośrednio przez stronę www.indiegogo.com/tenderlinefilm - zapłacić kartą (nie musi byc kredytowa ) oraz przez paypal lub przelewem bankowym (w tej sprawie pisz do tomasz.foltyn@gmail.com lub tenderlinefilm@gmail.com).

Jako jeden ze sposobów wsparcia naszej kampanii możesz wybrać:
- ściężkę dźwiękową z naszego filmu - skomponowaną przez Melecio Estrella https://soundcloud.com/tenderlinefilm/tenderline
- laboratorium z ruchu/improwizacji " STANY" prowadzone przez Tomasza Foltyna, odbędą sie w Krakowie oraz Lublanie (Słowenia) na przełomie lutego i marca
- inne opcje dostępne na stronie www.indiegogo.com/tenderlinefilm

Tomasz & Jada

O czym mówimy

Tenderline - pełnometrażowy film dokumentalny, który zgłębia intymność przez sztukę. Oparty na dziennikach podróży, wciąga nas do świata Tomasza, który przyjeżdża do San Francisco po raz pierwszy w życiu. Pod okiem kamery, stajemy się świadkami procesu doświadczania przez niego Ameryki. Opowieść rozwija się organicznie, gdy nawiązuje więzi z różnymi ludźmi, którzy spotykają się na wspólnej drodze. Obserwowanie jego intymnych relacji staje się głównym tematem filmu.

Idę w kierunku Dolores Parku. Świeci tam słońce.
Niosę moją małą walizkę, która już mi nie ciąży.
Jedyne na co mogę liczyć
to moja skóra i kości.

Jestem,
żyję, tańczę,
wkraczam w stany…

Tomasz Foltyn, Listy z Ameryki, San Francisco, 2011


Jak do tego doszło

Tomasz Foltyn (Polska), Melecio Estrella (USA) i Jada Sirkin (Argentyna) spotkali się w San Francisco jesienią 2011 roku – tak powstało TENDERLINE. Miejsce, gdzie się poznaliśmy, było istotne dla Tomasza, którego dzienniki zainspirowały dalsze poszukiwania.

Pierwotnie, projekt skupiał się na kreatywnych badaniach nad tańcem i intymnością. Sztuka była przestrzenią, w której odkryliśmy nowe poziomy autentyczności, komunikacji i wrażliwości.   

Później, nieoczekiwanie, TENDERLINE stało się podróżą filmową. Gdy rozpoczęliśmy proces i zdecydowaliśmy się użyć kamery do dokumentowania/tworzenia/uchwycenia naszych rozmów i tanecznych improwizacji na terenie miasta, byliśmy zaskoczeni, dotknięci i poruszeni na wiele różnych sposobów.