June 7, 2012

POMADA 3 - podsumowanie


Po raz kolejny – w stylu DIY, bez sponsorów i publicznych pieniędzy, bez luksusowych lokalizacji – za to spektakularnie, brokatowo, frenetycznie i perwersyjnie – udało nam się zorganizować dziesięciodniowy festiwal kulturalny. Dzięki oddolnemu zaangażowaniu artystek i artystów, aktywistów i aktywistek oraz wspaniałej publiczności POMADA stała się jednym z najważniejszych w Polsce wydarzeń kulturalnych o tematyce nieheteronormatywnej.

Podczas POMADY 3, w dniach od 25.05 do 3.06, odbyło się 27 wydarzeń, przygotowanych przez Inicjatywę POMADA oraz artystki i artystów, inicjatywy, grupy i kolektywy. W tym roku ponad połowa programu pochodziła z otwartego naboru projektów.

Szacujemy, że w sumie w naszych wydarzeniach uczestniczyło około 2000 osób. Biorąc tak tłumny i czynny udział w sesjach naukowych, wystawach, pokazach, performansach, dyskusjach, koncertach i imprezach udowadniacie, że Inicjatywa POMADA nadal jest potrzebna. Cieszymy się!

Podczas finałowej imprezy ganc POMADA! wręczone zostały nagrody Złotego Patisona, które otrzymali Ewa Hołuszko (za niezłomność i nieustawanie w walce o wolność i szacunek dla własnej tożsamości) oraz Ryszard Kisiel (za odwagę i pionierską inicjatywę, ogromną otwartość i nieustające poczucie humoru, dzięki którym wywalczył sobie autonomię). Przybywając tłumnie na występy gwiazd polskich (Da Boyz, Drag Kids, Betty Q & Crew, TopLes, Zdrada Pałki) oraz importowanych (Tusk, Scream Club) sprawiłyście i sprawiliście, że POMADA będzie się rozwijać – mamy fundusze na kolejną, 4. już edycję.

Pomadowe wydarzenia miały miejsce w ponad 10 przestrzeniach w całej Warszawie, m.in. w Jerozolimie, 1500m2, galerii Starter, Śnie Pszczoły, FanTOMIE, Instytucie Teatralnym i Zachęcie.

Do programu przyłożyły się i przyłożyli: Arobal, Sławek Belina, Michał Łagowski, Aleka Polis, Marta Bogdańska, Kuba Dąbrowski, Andrzej Pakuła, Jan Burzyński, Józef Robakowski, Konrad Smoleński, Jan Szewczyk, Fuka Lata, Bart Cathedral, Reykjavik, Teraz Poliż Band, Rafał Urbacki i Łukasz Laxy,Tomasz Foltyn/Jada Sirkin/Melecio Estrella, Jaanus Samma, Teatr Amareya i Beata Sosnowska, Doktoranckie Koło Naukowe Gender i Queer przy ISNS UW, UFA, MoreLove.eu, akcja "Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!", Julie Land. W dyskusjach brały i brali udział Ewa Majewska, Adam Ostolski, Anna Grodzka, Katarzyna Górak-Sosnowska, Aleksandra Szymczyk, Maciej Klimiuk, Maria Solarska, Jodi Greig, Krzysztof Tomasik, Anna Dzierzgowska, Roman Kurkiewicz, Weronika Szczawińska, Kazimiera Szczuka.

Obok sztuki wizualnej, mediów i peformatywnej ważnym elementem programu był blok INNE_ISTORIE: historia krytyczna jako narzędzie zmiany społecznej. Zajmowały nas także tematy społeczne: nienormatywne praktyki rodzinne, świadoma seksualność, wolność w relacjach, poliamoria.

Dziękujemy wspaniałemu zespołowi, który wsparł Inicjatywę POMADA energią i drogocennymi umiejętnościami: Siwej (tech/sound guru!), Wojtkowi Kaniewskiemu (video guru), Piotrkowi Szu, Maćkowi Mahlerowi i innym osobom. Wielkie dzięki dla wszystkich osób, portali i inicjatyw, które pomogły nam promować, nagłaśniać, polecać i i szerować na fejsie! To dzięki Wam program Pomady docierał do tylu wspaniałych ludzi!

Do zobaczenia za rok!

Inicjatywa POMADA
w składzie: Paweł Kubara, Karol Radziszewski, Katarzyna Szustow, Agnieszka Weseli/Furja

***

Ewa Hołuszko

Ur. 1950. Jako Marek Hołuszko współtworzyła ruch Solidarności, była delegatem na I Zjazd, doradcą strajku w Wyższej Szkołe Pożarnictwa z ramienia Solidarności. W czasie Stanu Wojennego była łacznikiem Solidarności regionu Mazowsze. Aresztowana podczas stau wojennego, nie przyznała się do żadnych zarzutów i nie ujawniła ani jednego nazwiska współopozycjonistów. Po 1989 roku wróciła z emigracji do Polski. W 2000 zakończyła proces dostosowania płci.

Po odebraniu Złotego Patisona 2012 powiedziała: "Jestem bardzo wzruszona. Dekorowano mnie już w kilku miejscach, ale to wzruszenie jest specjalne. Bo to Wy jesteście tą rzeszą, o którą trzeba walczyć i której trzeba nadal bronić. Myślę, że w ciągu 10-15 lat w Polsce wiele się zmieni na lepsze."


Ryszard Kisiel

Ur. 1954. Aktywista (jeden z pierwszych w Polsce powojennej) i niezależny wydawca LGBT . W 1985 roku założył magazyn "Filo" – drugą w kolejności regularną publikację o tematyce LGBT w Polsce (po wrocławskim “ETAPie”). W ramach pionierskiego, tworzonego z gupą przyjaciół i korespondowanego pocztą pisemka, prowadził aktywną kampanię informacyjną w obliczu wkraczającej do Polski epidemii AIDS. Jego dalsza działalność była m.in. odpowiedzią na akcję "Hiacynt".

"Dziękuję za to zaufanie, za to docenienie mojej pracy. Wydaje mi się, że w najgorszym czasie zrobiłem wszystko, co możliwe. Stworzyłem jakiś zaczyn, coś, co zintegrowało środowisko i co chyba do dziś ma swoje konsekwencje. Nie odbyłoby się to bez pomocy wielu innych osób, niedocenionych tak jak ja dzisiaj" – mówił Ryszard Kisiel, odbierając Złotego Patisona 2012.

www.pomada.info.pl

No comments:

Post a Comment